Wrocławski Budżet Obywatelski 2013

Budżet Obywatelski to nowy projekt miejski, w którym wrocławianie wskażą, co warto zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, a następnie zagłosują i wybiorą najlepsze lub najważniejsze ich zdaniem pomysły.

Pula pilotażowego programu wynosi 2 mln zł - za to można zrealizować wiele potrzebnych i od lat oczekiwanych projektów z zakresu zieleni, małej architektury, rekreacji czy też innych potrzeb ważnych dla lokalnych społeczności. Aby zgłosić swój pomysł wystarczy go opisać, zebrać niewielką grupę jego zwolenników, wstępnie oszacować potencjalny koszt i wysłać lub złożyć na gotowym formularzu do 20 kwietnia 2013 r.

Zasady ogólne

  1. W konsultacjach mogą brać udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Wrocławia.
  2. Wrocławski Budżet Obywatelski 2013 wynosi 2 000 000 zł 
  3. Z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane małe projekty (np. zieleń miejska, place zabaw, tereny rekreacyjno - sportowe, mała architektura, estetyka, chodniki, itp.).
  4. Projekty mogą być realizowane tylko na terenach, które należą do Miasta i nie mogą dotyczyć infrastruktury podziemnej.
  5. Koszt każdego projektu nie może przekroczyć 500 000 zł 

Zgłaszanie projektów

  1. Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić:
    1. grupa mieszkańców Wrocławia,
    2. organizacja pozarządowa działająca na terenie Wrocławia.
  2. Aby zgłosić projekt, należy wypełnić formularz, który można pobrać przez stronę internetową (tutaj - FORMULARZ NALEŻY ZAPISAĆ NA DYSKU, WYPEŁNIĆ I WYDRUKOWAĆ) i w Centrach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego.
  3. Wypełniony formularz można przekazać osobiście lub pocztą na adres Biura Rady Miejskiej ul. Sukiennice 9, 50-107 Wrocław. Można też wypełniony po zeskanowaniu przesłać na adres poczty elektronicznej: budzetobywatelski@um.wroc.pl 
  4. W przypadku przesłania formularza w formie elektronicznej, całkowita wielkość wiadomości nie może być większa niż 10Mb.
  5. Formularz powinien być wypełniony czytelnie i podpisany przez lidera projektu i wszystkich wnioskujących.
  6. Nieprzekraczalny termin nadsyłania wypełnionych formularzy to 20 kwietnia 2013 roku. W przypadku wysyłki pocztą tradycyjną liczy się data stempla pocztowego.
  7. Formularze przesłane po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2013.

Weryfikacja projektów

  1. Zgłoszone projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej i merytorycznej. Projekty nie spełniające wymogów formalnych określonych w formularzu, nie będą poddawane dalszemu procedowaniu.
  2. Spośród zweryfikowanych projektów Zespół Opiniujący ustali listę 20, które następnie przez Radę Miejską Wrocławia zostaną poddane konsultacji. W skład Zespołu zostaną zaproszeni przez Prezydenta:
    1. przedstawiciel Prezydium Rady Miejskiej Wrocławia wskazany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej,
    2. przewodniczący komisji Infrastruktury Komunalnej; ds. Osiedli; Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia
    3. po jednym przedstawicielu departamentów Urzędu Miejskiego Wrocławia odpowiedzialnych za merytoryczną stronę realizacji zgłoszonych projektów (DAR, DIG, DNR, DSS)
    4. przedstawiciel Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego
  3. Zespół Opiniujący zweryfikuje projekty do 22 maja 2013 roku.

Konsultacje

  1. W ramach zarządzonych przez Radę Miejską konsultacji odbędzie się głosowanie nad zweryfikowanymi przez Zespół Opiniujący projektami.
  2. Głosowanie będzie trwało od 4 do 17 czerwca 2013 roku.
  3. Mieszkańcy mogą głosować na wybrane przez siebie projekty:
    1. w zorganizowanych na terenie miasta punktach konsultacyjnych, na przeznaczonych do tego celu formularzach, 
    2. lub w formie elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza dostępnego od 4 do 17 czerwca na stronie internetowej www.wroclaw.pl
  4. Prawo do udziału w konsultacjach ma każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia.
  5. Można głosować tylko jeden raz, na maksymalnie 5 projektów.

Realizacja projektów

  1. Projekty, które w wyniku konsultacji uzyskają największe poparcie mieszkańców będą realizowane w roku 2013 lub 2014 – w zależności od zakresu i czasu niezbędnego na ich przygotowanie i wykonanie.
  2. Prace na każdym etapie przygotowania i realizacji Budżetu Obywatelskiego 2013 będą podawane do publicznej wiadomości.

 

źródło: www.wroclaw.pl

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl