Wizyta studyjna w Grodzie w Biskupicach

Wizyta studyjna jest jednym z działań oferowanych przez OWES we Wrocławiu i jej celem było pokazanie jak w praktyce radzą sobie podmioty ekonomii społecznej, działające w obszarze zbliżonym do tego, w którym sami uczestnicy wizyty chcą rozpocząć lub właśnie rozpoczęli swoją działalność. Przedstawiciele partnerstwa górowskiego nie mieli wątpliwości co do wyboru miejsca wizyty, sami bowiem myślą o założeniu grodu, jako atrakcji turystycznej na swoim terenie, a spółdzielnia socjalna wydaje się im być dobrą formą do prowadzenia takiej działalności.

Gród w Biskupicach, w gminie Byczyna to inwestycja gminy, która do dnia dzisiejszego pozostaje jej własnością. Pomysł budowy grodu pojawił się, jak opowiadano podczas wizyty, a zeznania wszystkich prelegentów były zgodne, w 2003 roku podczas pierwszego turnieju rycerskiego w gminie. Władze szukały wówczas sposobu na promocję turystyczną gminy i tematyka rycerstwa jawiła się jako dość atrakcyjna. Wtedy to rzucona dość swobodnie propozycja Prezesa Bractwa Rycerskiego z Opola, P. Andrzeja Kościuka, żeby budować średniowieczny gród zyskała aprobatę. Gród miał być miejscem dostępnym publicznie, dającym możliwość organizowania turniejów rycerskich i innych imprez masowych z dala od centrum gminy (stąd lokalizacja grodu ok. 5 km od Byczyny) tak aby nie przeszkadzać mieszkańcom; miał być również miejscem, gdzie można przenocować, zjeść i odpocząć. Od samego początku istnienia Grodu działa w nim spółdzielnia socjalna "Gród", założona przez gminę Byczyna i Bractwo Rycerskie z Opola. Spółdzielnia ta aktualnie zatrudnia 9 osób i dba o dobre funkcjonowanie grodu. Pracownicy spółdzielni zajmują się remontami w grodzie oraz jego doposażeniem. Komnaty grodu zapełniają przeróżne sprzęty od drewnianych skrzyń z okuciami poczynając, a na stołach i solidnych ławach kończąc. Wyrobem spółdzielni, którego nie sposób przeoczyć jest również kilkumetrowa, działająca (sic!) katapulta, stylizowana na wzór machin ze średniowiecza.

Jedno jest pewne spółdzielnia ma się czym chwalić i robi to w sposób niezwykle atrakcyjny, nie tylko pokazując gród i jego okolice, ale również dając możliwość spotkania z osobami zaangażowanymi w całe przedsięwzięcie od samego początku. Górzanie rozmawiali z Burmistrzem Byczyny, Prezesem Spółdzielni i Prezesem Bractwa Rycerskiego w jednej osobie oraz Księgowym spółdzielni - do tego ostatniego uczestnicy mieli szczególnie dużo pytań. Przez cały czas towarzyszyli Górzanom pracownicy spółdzielni zapewniając jadło i napitki.

Szczegółowe informacje o grodzie w Byczynie i spółdzielni socjalnej "Gród" można znaleźć na stronie: http://grod.pl.tl/

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl