Debata Wygrany – Wygrany, która odbyła się pod koniec marca we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3, była drugim spotkaniem poświęconym społecznie odpowiedzialnemu biznesowi. Pierwsze odbyło się podczas ubiegłorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu i spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, które w konsekwencji skłoniło organizatorów do kontynuowania idei międzysektorowych spotkań.
W ten sposób powstała też grupa robocza ds. dialogu społecznego, której działania moderuje (podobnie jak w przypadku kilku innych grup roboczych) Urząd Miejski.
Tym razem w siedzibie SEKTORA3 pojawili się, oprócz reprezentantów organizacji pozarządowych i biznesu, również przedstawiciele administracji publicznej, co było pozytywną odpowiedzią na postulat zgłoszony w trakcie pierwszej debaty, a dotyczący wagi głosu przedstawicieli tego sektora. Został on dodatkowo wzmocnieniu przez udział przedstawicielki środowiska naukowego, czyli Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Moniki Klimowicz. Współorganizatorem marcowego spotkania był wrocławski Urząd Miejski a dodatkowo wziął w nim udział Dominik Golema, dyrektor biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Rzecznik ds. Dialogu Społecznego. Współorganizatorami spotkania byli również: PricewaterhouseCoopers, Centrum SEKTOR3 oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Jedną z osób moderujących spotkanie była Maria Mika z DFOP (federacja obecnie zrzesza około 160 NGO z całego województwa i wspólnie ze Stowarzyszeniem Tratwa prowadzi 16 inkubatorów dla organizacji pozarządowych).
– Naszym pomysłem na spotkanie było zaproszenie przedstawicieli biznesu, sektora pozarządowego, administracji publicznej i nauki do wspólnej pracy i dyskusji na temat wolontariatu pracowniczego. Pojęcie wolontariat pracowniczy posiada wile oblicz i budzi różne skojarzenia. W różnych firmach zupełnie inne działania są określane tym mianem. O tym chcieliśmy rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami. Spotkania robocze przy stolikach miały być szansą na wspólne planowanie działań na rzecz danego projektu, i to się nam udało. Kolejne spotkanie już jest zaplanowane, budujemy przestrzeń do dyskusji, aby móc zmieniać rzeczywistość – mówi Maria Mika.
Czasu wszyscy dostajemy tyle samo, to my decydujemy, co z nim zrobić
Te słowa można uznać za motyw przewodni debaty. Czas to kapitał, którego zwykle nam brakuje, żeby zrealizować to, na czym nam zależy. Decydując się zainwestować ten kapitał w działania, w których sens wierzymy, pokazujemy, że jesteśmy przekonani do słuszności idei, jaką chcemy zrealizować.
Osoby, które wzięły w spotkaniu reprezentowały różne sektory i różne podmioty, ale wszystkie z nich są zaangażowane w realizację inicjatyw społecznych. Są to różnorodne działania: od wolontariatu pracowniczego do działań aktywizujących różne grupy (dzieci, młodych absolwentów tuż przed startem w dorosłe, zawodowe życie oraz seniorów). Kluczową rolę w większości z nich odgrywają jednak wolontariusze i wolontariat w zorganizowanej formie.
Kilka z tych projektów miało swoich rzeczników, którzy przedstawili realizowane działania (często były to kolejne edycje inicjatyw realizowanych z sukcesem od lat). Wśród nich znalazły się, m.in.:
Wokół zaprezentowanych projektów skoncentrowała się dyskusja w dalszej części spotkania. Na tym polega, zdaniem organizatorów, zasadnicza wartość podobnych debat. Częściowo służą wymianie doświadczeń i pomysłów, pozwalają również na podzielenia się wspólnymi niepokojami lub na zdiagnozowanie wyzwań stojących przed pełnym rozwojem poszczególnych sektorów. Przede wszystkim jednak trójsektorowe spotkania pomagają w rozbiciu stereotypów i narosłych wokół nich uprzedzeń utrudniających współpracę. Grupy robocze, w tym grupa ds. dialogu społecznego, wyrosły właśnie na gruncie przekonania, że stworzenie wspólnej płaszczyzny pozwalającej na neutralne spotkania są elementem budowania trójsektorowych, skutecznych w rozwiązywaniu problemów społecznych, partnerstw.
źródło: www.wroclaw.ngo.pl