Centrum Pro Bono dla organizacji pozarządowych

Centrum Pro Bono, projekt realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Porad Prawnych, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we Wrocławiu oraz Fundację Bis z Krakowa daje organizacjom pozarządowym możliwość uzyskania bezpłatnej i profesjonalnej pomocy od prawników. Projekt realizowany jest na terenie całej Polski, a od kilku miesięcy biorą w nim udział również wrocławskie (dolnośląskie) kancelarie prawne.

Na Dolnym Śląsku program Centrum Pro Bono realizuje Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. O tym, że bezpłatna pomoc prawna jest organizacjom pozarządowym bardzo potrzebna nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Pracownicy organizacji niemal codziennie stykają się z problemami, które trudno jest rozwiązać bez wiedzy i pomocy prawnej. Okazuje się jednak, że również prawnicy bardzo chętnie przystępują do programu Centrum pro Bono chcąc wesprzeć III sektor w jego rozwoju. Przez początkowy okres realizacji projektu na Dolnym Śląsku zgłosiło się nawet więcej chętnych do współpracy kancelarii niż organizacji pozarządowych, które potrzebowałyby prawnej pomocy. Do tej chwili do projektu przystąpiło 10 wrocławskich kancelarii prawnych.

Coraz więcej organizacji pozarządowych decyduje się na skorzystanie z pomocy, jaką pośredniczy Centrum Pro Bono. Otrzymują bezpłatnie od kancelarii nie tylko opinie prawne czy pisma procesowe, ale również pomoc w mediacji czy postępowaniu przed sądami i organami. Ocena tej współpracy jest bardzo pozytywna – zarówno od strony organizacji jak i prawników. Dzięki konsultacjach z prawnikami, organizacje stają się bardziej świadome nie tylko swoich obowiązków, ale również praw.

Zachęcam jednocześnie, aby organizacje nie zgłaszały się dopiero, gdy podpisana umowa czy dokonana czynność prawna zrodzi problem, ale wówczas, gdy właśnie podpisują umowę czy inny dokument dotyczący ich praw lub obowiązków. Kancelarie chętnie pomagają organizacjom nie tylko przy gotowych problemach prawnych, ale też również tłumaczą i wyjaśniają im prawo, aby tych problemów mogły w przyszłości uniknąć w myśl zasady:  "lepiej zapobiegać niż leczyć" - mówi Anna Drozd, koordynatorka projektu na dolnym Śląsku.

Jaką konkretnie pomoc mogą uzyskać przedstawiciele III sektora dzięki udziałowi w Centrum Pro Bono?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego konkretna organizacja potrzebuje.

Kancelaria Budnik Posnow i Partnerzy nawiązała współpracę z Fundacją im. Stefana Batorego. Fundacja działa na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków oraz angażujących się w sprawy zarówno swojej społeczności lokalnej jak i kraju oraz społeczności międzynarodowej. W ramach projektu pomocy prawnej, którą aktualnie realizuje Fundacja, prawnicy pomagają w sprawie dotyczącej ochrony osób ujawniających nieprawidłowości w miejscu pracy. Osoby te są narażone na represje ze strony pracodawcy. Mecenas Budnik reprezentuje pokrzywdzonego pracownika przed sądem, dojeżdżając z Wrocławia do Kędzierzyna – Koźla.

Zgłaszając się do Centrum można uzyskać pomoc w zakresie m.in. prawa cywilnego, karnego czy prawa pracy, ale również prawa zamówień publicznych, prawa podatkowego czy prawa własności intelektualnej. Organizacje mogą więc liczyć na fachowe wsparcie w wielu podejmowanych przez siebie działaniach, poczynając od przygotowania opinii, ekspertyz i interpretacji prawnych, aż po sporządzenie pism procesowych czy umów, jakie chcą zawrzeć organizacje pozarządowe w ramach swojej działalności. Prawnicy mogą reprezentować organizacje pozarządowe przed sądami i organami administracyjnymi.

Kancelarie pomagają również organizacjom w ocenie działań, które zamierzają podjąć, wskazując ich możliwe konsekwencje prawne.

Świadomość prawna wielu organizacji jest bardzo niska. Ich pracownicy tłumaczą, że prawo jest bardzo zawiłe i trudno się odnaleźć w gąszczu przepisów prawa cywilnego czy podatkowego. Niestety, mają w wielu wypadkach rację. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy oferowanej przez Centrum Pro Bono. Prawnicy, doskonale wiedzą jak poprawnie sformułować umowę cywilnoprawną czy umowę o pracę. Pomagają m.in. również w takich sprawach, gdy w ramach zajęć organizacji przez fundację ktoś złamie nogę, a ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania. Wiele zgłaszanych spraw dotyczy także problemu, jakim jest kwestionowanie wydatków i konieczność zwrotu dotacji związanych z korzystaniem przez organizacje z funduszy unijnych - dodaje Anna Drozd.

Fundacja Uniwersyteckich Porad Prawnych, realizująca projekt zajmuje się w swoich działaniach m.in. upowszechnianiem idei bezpłatnej pomocy prawnej dla osób i instytucji na terenie całego kraju. Doceniając też poszczególnych prawników zaangażowanych w bezpłatną pomoc, organizuje konkurs w ramach którego wybierany jest Prawnik Pro Bono.

KONTAKT Z CENTRUM PRO BONO

Zgłoszenia spraw przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line
na stronie projektu: www.centrumprobono.pl

Koordynatorka Centrum Pro Bono na Dolnym Śląsku: Anna Drozd
tel. 721 846 783
adres e-mail: wroclaw@centrumprobono.pl


Program "Centrum Pro Bono" jest realizowane w ramach projektu  „Centra Wsparcia NGO – projekt długofalowej pomocy dla organizacji pozarządowych”  realizowanego Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) wraz z Partnerami – Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (OCWIP) i Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych (DFOP).

 

 

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl