Dolnośląskie wsparcie dla NGO

Od poniedziałku do piątku, w godzinach rannych jak i popołudniowych, stacjonarnie, telefonicznie oraz mailowo, m.in. na takie wsparcie, ze strony Dolnośląskich Punktów Konsultacyjno – Doradczych (DPK-D), mogą liczyć organizacje pozarządowe z Dolnego Śląska. Aby zachęcić organizacje i aktywnych obywateli do skorzystania z oferty, punkty organizują również spotkania, prowadzą kampanię informacyjną oraz realizują szkolenia.

DPKD na Dolnym Śląsku jest osiemnaście, w tym pięć działa na zasadzie mobilnych inkubatorów. Ktoś powie, że całkiem sporo? W bazie organizacji pozarządowych na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego figuruje 1761 podmiotów, czyli średnio mamy blisko setkę potencjalnych organizacji pozarządowych na jeden punkt. Oczywiście są to dane mocno niereprezentatywne. Spora część z figurujących na liście UMWD organizacji już nie istnieje, inne nowopowstałe jeszcze nie zostały tam umieszczone.
– Właśnie z myślą głównie o organizacjach dopiero rozpoczynających swoją działalność oraz tych z mniejszych miejscowości, podjęliśmy się realizacji tego projektu – mówi Anna Bogucka, koordynator projektu. – Nie jest tak, że duże organizacje, czy te działające we Wrocławiu i innych dużych miastach województwa nie potrzebują naszego wsparcia, jednak najtrudniej mają organizacje z mniejszych miejscowości. Tam możliwość otrzymania pomocy jest zdecydowanie mniejsza.
Fundacja Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza prowadzi jeden z Dolnośląskich Punktów Konsultacyjno-Doradczych w Górze, miejscowości leżącej w jednym z najmniejszych powiatów na Dolnym Śląsku (w całym powiecie mieszka niespełna 37 tys. osób). Mimo tego, jak mówi prezes Fundacji, Elżbieta Skoczylas, na brak pracy nie mogą narzekać: - Pytania z jakimi zgłaszają się do nas organizacje są różnorodne. Najczęściej poruszane problemy to jak założyć stowarzyszenie czy fundację, jak wypełnić dokumentację rejestracyjną, jak i skąd pozyskiwać środki grantowe czy jak pisać umowy wolontariackie. Do tego regularnie prowadzimy szkolenia i spotkania informacyjne.
Charakterystyka III sektora wiąże się tym, że praca w organizacji pozarządowej często jest zajęciem dodatkowym, które godzimy nie tylko z życiem prywatnym, ale i zawodowym. Dlatego też punkty konsultacyjno-doradcze muszą się do tych realiów dostosować.
- Na pierwszy rzut oka godziny funkcjonowania Punktu DPKD w Górze mogą wydawać się „dziwne”, lecz w rzeczywistości jest to przemyślane działanie – tłumaczy Ela Skoczylas. – Pracujemy do południa (od 8.00 lub 10.00), z myślą o osobach niepracujących, ale także w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych (do godziny 20.00). W końcu działacze NGO to nie tylko emeryci, ale również młodzież i osoby dorosłe zatrudnione na etatach, które mogą skorzystać z doradztwa czy konsultacji tylko po pracy.
Oczywiście DPKD w Górze nie jest jedynym punktem, którego godziny funkcjonowania są tak ułożone. Na takich samych zasadach pracują doradcy w całym województwie. Poza wspomnianym wcześniej doradztwem, prowadzeniem szkoleń i warsztatów, w ramach projektu w każdym miesiącu wydawany jest biuletyn informacyjny oraz organizowane są Powiatowe Fora Organizacji Pozarządowych.
Dowiedz się więcej na https://www.dfopwww.hb.pl/pl/276/Dolnoslaska_Siec_Doradztwa_Pozarzadowego/

Punkty funkcjonują w ramach projektu „Dolnośląska Sieć Doradztwa Pozarządowego” realizowanego w partnerstwie Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA przy wsparciu Finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl