Niezwykli Dolnoślązacy wyróżnieni

Od środy 30 października wrocławskie parki miejskie bogatsze są o dwa młode drzewka – akację i dąb. Stało się tak za sprawą konkursu „Akcja Akacja, Akcja Dąb – Niezwykli Dolnoślązacy 2013”, którego organizacji już po raz ósmy podjęła się Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. 

Owe dwa drzewka to rzecz jasna symboliczne żywe pomniki, którymi DFOP nagradza laureatów swojego konkursu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął, podobnie jak w latach ubiegłych, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Stowarzyszenie Aktywność Kobiet oraz Dolnośląska Izba Gospodarcza to tegoroczni partnerzy merytoryczni i informacyjni konkursu. 

Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w roku 2006, a odbywała się w nieco innej formule niż jest to obecnie. „Akcja Akacja” – bo taka była pierwotna nazwa – miała zasięg ogólnokrajowy, a promowała jedynie działalność społeczną kobiet. DFOP odpowiedzialna była wówczas za wyłonienie reprezentantki województwa dolnośląskiego, która mogła otrzymać tytuł „Niezwykłej Polki” podczas gali finałowej w Warszawie. W 2008 roku Fundacja Partners Polska, która była organizatorem konkursu, zrezygnowała jednak z jego prowadzenia. Gdy w innych regionach kraju oznaczało to zakończenie „Akcji Akacji”, na Dolnym Śląsku DFOP podjęła decyzję o samodzielnym kontynuowaniu przedsięwzięcia.

- W naszym województwie konkurs cieszył się tak dużą popularnością, spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem, że wystąpiliśmy do Fundacji Partners Polska o zgodę na jego kontynuowanie – tłumaczy Kataryna Ciróg, tegoroczny koordynator konkursu – Od tamtego momentu formuła ewoluowała, m.in. w odpowiedzi na liczne sugestie osób zgłaszających kandydatury zdecydowaliśmy się również nagradzać panów. Stąd obecnie w nazwie konkursu obok akacji jest także dąb. Pierwsze drzewko dedykowane mężczyźnie posadziliśmy w roku 2010.

Rok 2013 przyniósł organizatorom 56 zgłoszeń, które napływały do biura Federacji przez cały wrzesień. Kandydatów do tytułu Niezwykłych Dolnoślązaków nominować mógł praktycznie każdy, wystarczyło, że przy użyciu formularzy dostępnych na internetowej stronie DFOP uzasadnił swój wybór, a następnie w wyznaczonym przez organizatorów terminie przesłał takie zgłoszenie do biura Federacji (pocztą elektroniczną, tradycyjną, faksem bądź osobiście). Tegorocznych laureatów wyłoniła Komisja Konkursowa, w skład której weszły osoby reprezentujące Zarząd Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (m.in. Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi), partnerów konkursu (Stowarzyszenie Aktywność Kobiet oraz Dolnośląską Izbę Gospodarczą), a także przedstawiciele mediów, które objęły „Akcję Akację, Akcję Dąb” patronatem. Jak zapewniają członkowie Komisji Konkursowej, wskazanie zwycięzców nie było łatwe.

- Konkurs organizujemy od 2006 roku i za każdym razem wyłonienie laureatów sprawiało nam nie lada kłopot. W tym roku nie było inaczej. Wśród ponad 50 nadesłanych do nas kandydatur w zasadzie każda zasługiwała na tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki czy Dolnoślązaka – mówi Maria Mika, Dyrektor DFOP i przewodnicząca Komisji Konkursowej – Obrady trwały ponad dwie godziny, aktywnie dyskutowaliśmy ponieważ każdy z członków Komisji miał swoich faworytów. Ostatecznie jednak udało nam się wytypować dwójkę zwycięzców oraz dziesięć osób, które zdecydowaliśmy się uhonorować wyróżnieniami.

Tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki powędrował w tym roku do Renaty Jasińskiej, która na co dzień działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Teatru Arka we Wrocławiu, gdzie od 1992 roku prowadzi jedyny w  Polsce zawodowy teatr integracyjny. W uzasadnieniu nominacji można przeczytać o Pani Renacie, iż „łącząc rolę aktorki, reżyserki, scenarzystki oraz dyrektorki teatru, będąc jego spiritus movens odważnie i z rosnącym powodzeniem rozszerza zakres działalności artystycznej (…), daje możliwość mierzenia się z problemami związanymi z niepełnosprawnością – nie tylko poprzez przekraczanie kolejnych barier”. Należy też dodać, że tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki to nie jedyna nagroda, jaką w tym roku odebrała Pani Renata. W imieniu Teatru Arka otrzymała już Europejską Nagrodę Obywatelską, a prowadzony pod jej kierownictwem Teatr Arka uhonorowany został Nagrodą Miasta Wrocławia, wcześniej zaliczając występ na największej teatralnej imprezie na świecie – Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym FRINGE.

Tegoroczny Niezwykły Dolnoślązak – Marek Karolczak – także na co dzień działa w dużym ośrodku miejskim, a dokładnie w Wałbrzychu, gdzie od ponad 20 lat pracuje w Hospicjum prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej.  Przez ten okres Pan Marek nie tylko otoczył opieką setki osób potrzebujących wsparcia, ale także walnie przyczynił się do przeszkolenia setek pielęgniarzy, opiekunów medycznych i wolontariuszy, zarażając ich pozytywnym myśleniem i chęcią potrzeby innym. A wszystko to pracując społecznie.

Poza dwójką laureatów wyróżnienia otrzymali także: Katarzyna Jarczewska, Rozalia Józefów, Iwona Kaniewska, Elżbieta Pawłowska, Halina Smolińska, Zbigniew Warczewski, Witold Barylak, Jerzy Kowalczyk, Jarosław Jagielski oraz Marek Kulwak

Laureaci oraz wszystkie osoby nominowane zaproszone zostały do wzięcia udziału w Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się w samo południe 30 października we Wrocławiu w Parku Świętej Edyty Stein. W jej trakcie dokonano symbolicznego posadzenia drzewek oraz odsłonięcia tabliczek upamiętniających Niezwykłych Dolnoślązaków. Druga część Gali Finałowej odbyła się w Sektorze 3, miejscu w którym bije serce wrocławskiego sektora pozarządowego. To tam wszyscy laureaci mieli możliwość przybliżenia swojej działalności licznie zgromadzonym, wymiany doświadczeń, zarażania optymizmem, a także udowodnienia, że niekiedy nawet dysponując niewielkimi środkami można czynić rzeczy wielkie.   


<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl