Czy potrafimy modelowo współpracować?

O idealnej współpracy administracji i organizacji pozarządowych marzy chyba każdy przedstawiciel organizacji pozarządowych.  Nie każdy jednak z nas  posiada umiejętności i potrafi rozmawiać współdziałać i współpracować, a i administracja nie zawsze jest otwarta na dialog. W Wałbrzychu o współpracy chcą rozmawiać zarówno samorządowcy jak i organizacje pozarządowe. Dlatego też Fundacja Merkury, Miasto Wałbrzych oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych realizuje projekt  „Modelowa współpraca administracji publicznej i organizacji pozarządowych w Wałbrzychu”. Dzięki niemu idealna współpraca staje się coraz bardziej realna. 

Pojęcie modelowej współpracy pojawiło się w pozarządowym słowniku wraz z opublikowaniem Poradnika Modelowej Współpracy Administracji Publicznej i Organizacji Pozarządowych, który powstał w ramach projektu systemowego grona podmiotów – w tym JST, NGO i środowisk naukowych.

Czym jest w takim razie modelowa współpraca?

Podstawowym dokumentem określającym zasady współpracy i współdziałania administracji i III sektora jest Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Znajdziemy w niej podstawowe zasady tj.: zasada pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.  

Ww. zasady stanowią fundament współpracy zarówno jako pewnego rodzaju stan pożądany i wizja, ale są także umocowane w Ustawie, co dla administracji publicznej ma kluczowe znaczenie. 

Należy pamiętać jednak, iż tylko wdrożenie kilku tych zasad jednocześnie może być fundamentem owocnej i opartej na partnerstwie współpracy. Model współpracy pokazuje jakie zasady są kluczowe i na jakich płaszczyznach można je wykorzystać i wdrożyć, aby współpraca była trwała, a myślenie o niej długofalowe. 

Płaszczyzny współpracy administracji z organizacjami pozarządowymi to m.in. 

  • współpraca JST i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia polityk publicznych,
  • współpraca JST z NGO w zakresie realizacji zadań publicznych oraz tworzenie warunków do społecznej aktywności

Każda z płaszczyzn wdrażana powinna być w zakresie kilku obszarów m.in.

  • współpracy w diagnozowaniu lokalnych problemów i wyzwań
  • wzajemnym informowaniu się samorządu i NGO o planach i kierunkach działań
  • współtworzenia strategii i programów realizacji polityk publicznych 
  • realizacji zadań publicznych z wykorzystaniem form finansowych i niefinansowych oraz partnerstwa projektowego i lokalnego.

Obecnie w całej Polsce realizowane są projekty we współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych mające na celu wdrożenie zaproponowanych w poradniku modelowych rozwiązań w ww. zakresach. Wśród samorządów, które zgodnie z jednym z obszarów tzn. partnerstwa projektowego, zdecydowało się na współpracę z organizacją pozarządową jest Urząd Miasta w Wałbrzychu. „Modelowa współpraca administracji publicznej i organizacji pozarządowych w Wałbrzychu”- to projekt realizowany w partnerstwie Fundacji „Merkury”, Miasta Wałbrzych i Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. 

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl