Informacja o projekcie.

 „Wrocław przyjazny NGO” realizowany jest w ramach projektu: „DFOP – profesjonalne wsparcie dla III sektora” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
 
Celem projektu jest wypracowanie wieloletniego programu współpracy Urzędu Miasta z organizacjami pozarządowymi we Wrocławiu.
 
W mieście Wrocław brak jest strategicznego programu rozwoju NGO i współpracy samorządu z organizacjami, systemu monitoringu, ewaluacji programu współpracy. Brak powiązania rocznych programów współpracy z NGO z instrumentami realizacyjnymi (w tym konkursami, uregulowaniami prawnymi).
 
Tylko nieliczne organizacje aktywnie włączają się w planowanie i realizację polityki społecznej na szczeblu lokalnym, jak i regionalnym. Niewielka rola organizacji pozarządowych w mieście wynika z jego słabego umocowania prawnego oraz braku współpracy pomiędzy samymi organizacjami na szczeblu jak również pomiędzy władzami samorządowymi.
 
W bieżącym roku przedstawiciele DFOP spotkali się z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, podczas którego wspólnie zdiagnozowano istotne problemy we współpracy organizacji z administracją miasta m.in.:

  1. Brak wieloletniego programu rozwoju NGO i współpracy samorządu Wrocławia z NGO;
  2. Brak powiązania rocznych programów współpracy z NGO z instrumentami realizacyjnymi (w tym konkursami, uregulowaniami prawnymi) – występuje również na poziomie programów / polityk sektorowych;
  3. Brak systemu monitoringu i ewaluacji programu współpracy z NGO.

Wspólnie też wypracowano propozycje rozwiązań, które mają zmienić istniejącą sytuacją wzmacniając wrocławskie organizacje we współpracy z samorządem Wrocławia:

  1. Wypracowanie wieloletniego Programu Rozwoju NGO w uspołecznionym procesie planowania strategicznego (Program ustalający: cele, zadania, mechanizmy zarządzania, w tym zasady współpracy pomiędzy Miastem Wrocławiem, a organizacjami pozarządowymi i inicjatywami obywatelskimi, kompetencje, wskaźniki, procedury monitoringu i ewaluacji) oraz przyjęcie go w randze Uchwały Rady Miejskiej;
  2. Coroczne spotkanie warsztatowe przedstawicieli administracji i organizacji pozarządowych wypracowujące priorytety rocznego programu współpracy;
  3. Korelacja Programu współpracy z instrumentami realizacyjnymi (w tym ogłaszanie konkursów grantowych i ich alokacji) zgodnie z przyjętymi priorytetami w rocznym programie współpracy; wypracowanie czytelnych zasad użytkowania, nabywania i współfinansowania najmu lokali miejskich przez NGO;
  4. Doprecyzowanie kompetencji Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, szczególnie w korelacji z innymi wydziałami i departamentami branżowo zajmującymi się współpracą z organizacjami pozarządowymi.

Dlatego też istnieje silna potrzeba stworzenia grupy inicjatywnej, która pracować będzie nad strategicznym dokumentem dotyczącym wieloletniego Programu współpracy organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym. Program zawierać będzie: cele, zadania, mechanizmy zarządzania, w tym zasady współpracy pomiędzy Miastem Wrocławiem, a organizacjami pozarządowymi i inicjatywami obywatelskimi, kompetencje, wskaźniki, procedury monitoringu i ewaluacji.
 
Grupy inicjatywna składać się będzie z przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli Urzędu Miasta Wrocław oraz Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
 
Wypracowany projekt dokumentu konsultowany będzie z organizacjami pozarządowymi podczas spotkania informacyjnego, na stronach internetowych wnioskodawcy, organizacji współpracujących i Urzędu Miasta.

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl