Wrocław (coraz bardziej) przyjazny NGO.

Jak wygląda komunikacja i współpraca między władzami miasta a organizacjami pozarządowymi we Wrocławiu? Jakkolwiek jest ona oceniana – obie strony na pewno przyznają - mogłaby być lepsza. Zwłaszcza w mieście, które promuje siebie, jako otwarte i zawsze chętne do współpracy.

W ramach wzrastającej sukcesywnie potrzeby zacieśniania więzów pomiędzy przedstawicielami władz miasta i organizacji pozarządowych powstał pomysł stworzenia platformy współpracy „Wrocław przyjazny NGO”. Jego inicjatorem jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (DFOP), która realizuje swój autorski pomysł w ramach projektu „DFOP – profesjonalne wsparcie dla III sektora” – dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Projekt trwa od 2008 roku, a jego celem nadrzędnym jest wypracowanie wieloletniego programu współpracy Urzędu Miasta z organizacjami pozarządowymi we Wrocławiu. Prace nad „Wieloletnim programem współpracy Urzędu Miasta Wrocławia z Organizacjami Pozarządowymi” zostały poprzedzone spotkaniem przedstawicieli Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych z Prezydentem Wrocławia – Rafałem Dutkiewiczem, podczas którego zdiagnozowano istotne problemy we współdziałaniu organizacji pozarządowych z administracją miasta.

Pierwszym działaniem DFOP było powołanie grupy inicjatywnej, w skład, której weszli przedstawiciele NGO, Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Grupa Inicjatywna rozpoczęła proces przygotowania i zbierania materiałów merytorycznych do Programu Współpracy. W tym celu przebadała metodą ankietową wrocławskie organizacje pozarządowe w kontekście: ich współpracy z urzędem, problemów, potrzeb i planów dalszej współpracy. Swoje potrzeby i problemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi zebrali również urzędnicy. W ten sposób sformułowane zostały obszary tematyczne, w których pojawiały się najczęściej problemy we współpracy. Pod względem formy współpracy  z Urzędem Miasta organizacje pozarządowe najbardziej narzekały na złą pomoc w uzyskiwaniu lokalu, na brak jasnych i jednolitych i transparentnych procedur w działaniu, na brak możliwości przedstawienia swoich potrzeb. Pod względem efektywności komunikacji z UM organizacje wskazywały na braki w spójności informacji i w terminowości odpowiedzi oraz na złą dostępność urzędników. Natomiast w ocenie kompetencji i zaangażowania pracowników UM organizacje wskazywały na małą znajomość specyfiki pracy organizacji pozarządowych, ale i chwaliły wysoką kulturę osobistą pracowników UM.

Pierwsze prace nad „Wieloletnim programem współpracy Urzędu Miasta Wrocławia z Organizacjami Pozarządowymi" zostały podjęte w 2009 roku – tym razem w ramach projektu DFOP „FOSA – Federacja Organizacji Silnych i Aktywnych”. Projekt ten również dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 21 września 2009 roku DFOP zorganizowała spotkanie przedstawicieli UM z organizacjami pozarządowymi, którego celem było wypracowanie propozycji pracy nad stworzeniem „Wieloletniego programu współpracy Urzędu Miasta z NGO”.
Na spotkanie to przybyli bardzo licznie przedstawiciele Rady Miejskiej, Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia), jak i przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych działających na terenie Wrocławia. Spotkanie to cieszyło się sporym zainteresowaniem (uczestniczyło w nim blisko 50 osób). Uczestnicy zapoznani zostali z wynikami ankiet, a następnie w ramach warsztatów (w 4 mniejszych grupach) wypracowali formułę dalszej pracy. Przedyskutowano również propozycje powstania Grupy Roboczej, której powierzono by dokładniejsze prace nad „Wieloletnim Programem Współpracy”.

Kolejne spotkanie – wprowadzające na wyższy etap prac nad „Wieloletnim Programem Współpracy” – już w październiku.

„Nie chcemy nic narzucać i nikogo pospieszać, Federacja ma pełnić rolę moderatora spotkań” – mówi Maria Lewandowska-Mika – dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. „Wieloletni Program Współpracy Urzędu Miasta Wrocławia z Organizacjami Pozarządowymi powinien odpowiadać realnym potrzebom i opierać się na realnych rozwiązaniach wypracowanych zarówno przez Urząd Miejski, jak i organizacje pozarządowe. Tylko w ten sposób uda nam się sprawić, aby Wrocław był faktycznie przyjazny NGO”.

 

 

 

 

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl