Niezwykli Dolnoślązacy 2010 posadzili swoje drzewa!

20 października odbył się finał V edycji konkursu realizowanego przez Dolnośląską Federacje Organizacji Pozarządowych, w ramach którego poszukiwaliśmy niezwykłych Dolnoślązaków. W Parku Stanisława Tołpy posadzone zostały kolejne drzewka, bardzo czytelnie symbolizujące trwały ślad, jaki pozostawiają po sobie ludzie, dla których zostały  stworzone podobne konkursy. Są to osoby, bez których ich najbliższe otoczenie, w którym na co dzień działają, wyglądałoby zupełnie inaczej. Zwykle dostrzegamy efekty ich pracy, ale nie zawsze wiemy, kto za tym wszystkim stoi, czyj wysiłek tego dokonał. Takich ludzi jest zresztą znacznie więcej niż posadzonych w ramach Akcji drzewek. Są bardzo różni, różnorodna jest też ich działalność, ale łączy ich jedno- ci, z którymi i dla których działają, bardzo chcieli, by o  ich pracy  usłyszeli również inni, by publicznie ich doceniono. Wśród tegorocznych wyróżnionych i laureatów są osoby pracujące na co dzień z i dla niepełnosprawnych, seniorzy, którzy zarażają innych swoją pasją życia działając na Uniwersytetach III Wieku. Także twórcy lokalnych teatrów, dzięki którym udało się zintegrować lokalną społeczność i osoby propagujące ideę poszanowania dla środowiska i natury, w której wzrośliśmy… takich niezwykłych ludzi jest naprawdę wiele. Nie wszyscy mogli zostać laureatami, ale na pewno wszyscy mogą poczuć się zwycięzcami, bo ich praca nie pozostała niezauważona. Szukaliśmy przede wszystkich prawdziwych liderów w swoich społecznościach, ludzi,  którzy potrafią pociągnąć za sobą innych, przekonać ich do swojej działalności publicznej i sprawić, żeby stała się ona istotna również i dla nich.

Tegoroczna gala na pewno była wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz wyróżniliśmy też Niezwykłego Dolnoślązaka. Laureatem Akcji Dąb został Marek Sadowski. Jego energia   umiejętność efektywnego działania została doceniona przez Kapitułę Konkursu, w której składzie znalazła się m.in. Hanna Ilnicka, pierwsza laureatka Akcji Akacji.

- Już od jakiegoś czasu pojawiały się głosy, że powinnyśmy w naszym konkursie doceniać również mężczyzn, bo oni także z zaangażowaniem działają w swoich lokalnych społecznościach. Ilość nadesłanych zgłoszeń do tytułu Niezwykłego Dolnoślązaka potwierdziła, że wiele osób dostrzega w swoim otoczeniu Panów, których chce docenić za wkład w jego rozwój. Bardzo nas to cieszy i mamy nadzieję, że Akcja Dąb, podobnie jak Akcja Akacja również przerodzi się w cykliczną imprezę - mówi Anna Bogucka, koordynatorka konkursu z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Marek Sadowski jest prezesem Stowarzyszenia Regionalnego „Nadodrzański Zakątek” i propagatorem wcielania w życie idei Ekomuzeów. To tam przyroda, kultura i historia mogą być pokazywane razem w miejscu ich pierwotnego występowania.  W ten sposób zwiedzający mogą doświadczyć jedności i wzajemnego oddziaływania przyrody, obiektów i ludzi tworzących całość miejsca. W Ekomuzeum eksponaty nie znajdują się za szybą, można ich dotknąć, można przymierzyć dawny strój albo sprawdzić, w jaki sposób nasi przodkowie używali codziennych narzędzi. W chwili obecnej na terenie Dolnego Śląska działa 12 Ekomuzeów, Przy jego powstaniu pracowali sami mieszkańcy tej maleńkiej, liczącej zaledwie 200 mieszkańców miejscowości.

- Bardzo się cieszę, że to wyróżnienie trafiło do mnie. Działam od wielu lat na rzecz społeczności lokalnej, ale powtarzam po raz kolejny, że nie byłoby tego wyróżnienia dla mnie, gdyby nie ta społeczność lokalna, w której żyję. To oni pracowali na to, że ja dzisiaj mogę być laureatem. To wyróżnienie powinienem dedykować wszystkim mieszkańcom Wietszyc - mówi Marek Sadowski.

Laureatka Akcji Akacji,  Agnieszka Pasławska z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci od roku zajmuje się wolontariuszami pracującymi dla Hospicjum. Swoją pracę również wykonuje jako wolontariuszka. Ta cała grupa bardzo zaangażowanych ludzi (około 80 osób) wspiera Fundację również w jej podstawowej działalności, czyli pracy administracyjno-biurowej, ale przede wspiera pacjentów Hospicjum i ich najbliższe rodziny. To również oni odpowiadają  za różnorodne akcje podejmowane w ramach Fundacji , m.in. organizację spotkań dla rodzin chorych dzieci, wcielanie w życie idei Wolontariatu Szkolnego czy Wielkie Tchnienie Życia, imprezę odbywającą się co roku na wrocławskim rynku. Wtedy w niebo ulatuje tysiące baniek mydlanych, symbolizujących kruche, ulotne ale bardzo piękne życie, które

-Ten tytuł jest wyrazem uznania nie tylko dla mnie, ale dla tego wszystkiego, co tak naprawdę robi cała grupa wolontariuszy. Ja tylko ich koordynuję. Natomiast przyjmuję to jako wyróżnienie dla nas wszystkich, dla tego, co robimy na rzecz Fundacji i na rzecz Hospicjum - mówi Agnieszka Pasławska.

Po oficjalnej części gali wszyscy nominowani w konkursie spotkali się we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Był to czas poświęcony wszystkim nominowanym i ich działalności. Przede wszystkim jednak można było się przekonać, że na Dolnym Śląsku nie brak zaangażowanych społecznie ludzi, tak samo jak nie brakuje świeżych pomysłów i koncepcji, dzięki którym udaje się przekształcać nasze najbliższe otoczenie.

Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl