Zakończył się cykl edukacyjny skierowany do liderek i liderów organizacji pozarządowych, realizowany w ramach projektu „Centra Wsparcia NGO – projekt długofalowej pomocy dla organizacji pozarządowych” współfinansowanego przez Unię Europejską.
Na wsparcie liczyć mogły głównie NGO z miejscowości nie większych niż 25 tys. mieszkańców, działające na rzecz kobiet, pomocy społecznej czy zdrowia. Realizatorem cyklu było Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych (DFOP) oraz Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (OCWIP).
- W dużych miastach, takich jak Wrocław, Opole czy Wałbrzych istnieją centra wsparć dla NGO. Znacznie gorzej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach – tłumaczy Anna Gużda, koordynatorka projektu. – Z analizy, którą przeprowadziliśmy już na etapie pisania projektu, wynikało, że w wielu powiatach na Dolnym Śląsku, jak chociażby strzeleckim czy trzebnickim, jedną z przyczyn niskiej aktywności społecznej jest właśnie bariera w postaci utrudnionego dostępu do usług doradczych i szkoleniowych. Postanowiliśmy niejako wyjść naprzeciw tym potrzebom, stąd zawęziliśmy grupy objęte wsparciem do osób wywodzących się ze stosunkowo niewielkich gmin i miejscowości.
Cykl edukacyjny składał się z pięciu zjazdów (trzech trzydniowych szkoleń wyjazdowych i dwóch dwudniowych szkoleń stacjonarnych), coachingu (wypracowanie Indywidualnego Planu Rozwoju pod okiem osobistego trenera), doradztwa indywidualnego i grupowego (wspieranie organizacji w dążeniu do profesjonalizacji działań) oraz wsparcia finansowego (średnio 2800,00 zł) dla każdej z organizacji, które wzięły udział w projekcie.
Pierwszy cykl rozpoczął się w lutym 2011 roku od trzydniowego szkolenia w Lądku-Zdroju, podczas którego uczestnicy pod okiem trenerów pracowali nad rozwojem swoich umiejętności interpersonalnych. W dalszej kolejności odbyły się szkolenia z zarządzania organizacją (Bielawa - marzec 2011 r.), finansów i kadr w organizacjach pozarządowych (Wrocław – kwiecień 2011 r.), pozyskiwania środków i pisania projektów (Duszniki Zdrój – czerwiec 2011 r.) oraz dodatkowych źródeł pozyskiwania funduszy przez organizacje (Wrocław – wrzesień 2011 r.).
- Cykl edukacyjny, w którym mogłam uczestniczyć okazał się dla mnie bardzo pomocny, głównie z uwagi na możliwość przełamania pewnych barier interpersonalnych – mówi Patrycja Maszewska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Nawojów Łużycki i Nawojów Śląski. - Wielokrotnie, głównie z uwagi na stres, na szerszym forum nie umiałam przekazać informacji, na których mi zależało. Jestem przekonana, że po tych szkoleniach te ograniczenia pokonałam. Pomoże mi to w codziennej pracy, w kontaktach z ludźmi oraz promocji naszych działań i samej organizacji.
- Już teraz mogę powiedzieć, że dzięki wiedzy, jaką pozyskałam w trakcie tego cyklu, na pewno wejdziemy we współpracę z innymi stowarzyszeniami z terenu Dolnego Śląska – takie zapewnienie złożyła inna uczestniczka cyklu edukacyjnego, Anna Gretkierewicz ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Lokalnego SKOWRONKÓW.
Odzew dolnośląskich organizacji pozarządowych na propozycję wzięcia udziału w cyklu edukacyjnych przeszedł oczekiwania organizatorów, którzy otrzymali zgłoszenia od prawie 80 NGO. Z powodu ograniczonej liczby miejsc wybrano tylko 19 osób z 7 organizacji, zaangażowanych w działania swoich organizacji. Podczas cyklu uczestnicy pracowali przez ponad 6 miesięcy nad rozwojem i kształtem własnej organizacji, korzystając z warsztatów, szkoleń, doradztwa i spotkań z coachem. W cyklu wzięły udział:
• Stowarzyszenie Kobiet „Aktywną Być” z Głogowa
• Stowarzyszenie „Ślężański Krąg” z Sobótki
• Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Skowronków z Bolanowa
• Stowarzyszenie „Heyoka” z Pieszyc
• Chrześcijańska Misja Pomocy Ludziom Uzależnionym „Nowa Nadzieja” z Bielawy
• Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Gruszków z Mysłakowic • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Nawojów Łużycki i Nawojów Śląski z Nawojowa Łużyckiego