Szanowni Państwo,
W 1989 roku nastąpił faktyczny nieskrępowany rozwój organizacji pozarządowych w Polsce. Jednak już w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych pojawił się szereg przepisów utrudniających działalność organizacji – jak prowadzenie księgowości, podwyżka podatków od osób fizycznych, objęcie ubezpieczeniem społecznym umów-zleceń.
Dużą nadzieję wiązaliśmy z „konstytucją pozarządową”, czyli ostatecznie formą prawną ujętą w zapisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niekiedy, dość naiwnie wydawało nam się, że ujęcie pewnych form, obszarów, czy zasad współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi będzie tym samym mobilizacją dla urzędników, aby zadania publiczne przekazywać do realizacji III sektorowi.
Kilkuletnie doświadczenia skłaniają nas do refleksji, aby spojrzeć na regulacje prawne istniejące i projektowane nie poprzez poprawianie poszczególnych zapisów projektów nowych aktów prawnych, ale odwrotnie – zaproponować własne propozycje rozwiązań prawnych mających odmienić negatywne tendencje aktywności obywatelskiej.
Dlatego też Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pragnie zaprosić Państwa do debaty nad wyznaczeniem nowych rekomendacji, regulacji prawnych mogących odmienić te tendencje i uprościć naszą działalność w obszarze formalno-administracyjnym.
Proponujemy następujące zagadnienia do debaty:
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z całą treścią pisma, które znajduje się w załączeniu.
Bardziej szczegółowych informacji udziela Maria Mika, dyrektor DFOP pod nr tel. 71 793 23 24 lub mailem: maria.mika@dfopwww.hb.pl
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na konferencję "Dobre prawo dla NGO”, która odbędzie się 4 kwietnia (środa), w godz. 10.00-14.00, w siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, w Krzyżowej k. Świdnicy.
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych na publiczne debaty „Dobre prawo dla NGO” które umożliwią Państwu wypracowanie własnych propozycji rozwiązań prawnych mających odmienić negatywne tendencje aktywności obywatelskiej w Polsce, a także możliwość wyznaczenia nowych rekomendacji i dążenia do uproszczenia działalności organizacji w obszarze formalno-administracyjnym.