Artykuł promujący tegoroczny laureatów konkursu Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy 2011

 

Organizator Konkursu Patron Honorowy

Alicja Szatkowska oraz ks. Franciszek Głód, oto dwójka laureatów, których w tym roku Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych nagrodziła tytułem Niezwykłych Dolnoślązaków.

Gala Finałowa Konkursu „Akcja Akacja, Akcja Dąb – Niezwykli Dolnoślązacy 2011” podobnie jak w roku ubiegłym odbyła się w Parku im. Stanisława Tołpy we Wrocławiu, gdzie laureaci w towarzystwie innych osób nominowanych, posadzili pamiątkowe drzewka akacji i dębu. Uroczystość swoją obecnością uświetniła Pani Wicewojewoda Województwa Dolnośląskiego Ilona Antoniszyn-Klik, która poza konkursem, wręczyła dodatkowe nagrody osobom pochodzącym z obszarów wiejskich nominowanym do tytułu Niezwykłych Dolnoślązaków. Laureaci tegorocznej edycji Konkursu nie kryli wzruszenia z faktu, iż Komisja Konkursowa spośród ponad osiemdziesięciu nominowanych osób, wybrała właśnie ich. Członkowie Komisji przyznają, że choć zwycięzcy na swoje drzewka zasłużyli,  to wybór wcale nie był łatwy: Choć zgłoszeń wcale nie było więcej niż przed rokiem, to wybór był znacznie trudniejszy – zapewnia Waldemar Weihs, Prezes DFOP i członek Komisji Konkursowej – Wszystkie nominacje były solidnie umotywowane, mogę nawet powiedzieć, że zaskoczył nas stopień zaangażowania społeczeństwa w sprawy lokalne na Dolnym Śląsku. To jest pocieszające i motywuje nas do dalszego kontynuowania idei Konkursu.

Pani Alicja Szatkowska, prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, jako pierwsza posadziła swoje drzewko akacji.  Nie było to pierwsze wyróżnienie laureatki, w czasie swojej pracy była ona wielokrotnie nagradzana, także przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.  Działalność laureatki była także dostrzegana przez inne instytucje – otrzymywała ona listy gratulacyjne między innymi od Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jerzego Hausnera za wdrażanie niekonwencjonalnych metod pracy w ramach pomocy społecznej, jak również od prof. Andrzeja Zolla, Rzecznika Praw Obywatelskich za działalność na rzecz realizacji programów mających na celu wczesne wykrywanie upośledzeń u noworodków i zapobieganie ich konsekwencji w przyszłości. Zorganizowała ona wiele form specjalistycznej pomocy na rzecz osób niepełnosprawnych,  m.in. tzw.  ośrodek wczesnej interwencji, rehabilitacje medyczną (NZOZ), przedszkole specjalne i integracyjne,  nauczanie dzieci głęboko zaburzonych, grupy wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej, jak również realizację programu „Trener” mającego na celu zwiększenie szans zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, a także mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla Pani Urszula Gaj z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych – Alicja Szatkowska, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, pozostała osobą skromną, przyjazną ludziom, niezwykle wrażliwą na nieszczęście i krzywdę innych. Co warto podkreślić – Pani Alicja potrafiła także przekonać swoje dzieci do aktywnego działania społecznego  w Stowarzyszeniu.

Jako drugi drzewko dębu zasadził ks. Franciszek Głód z parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu, który jest również założycielem i pomysłodawcą Fundacji „Albertówka”. Fundacja ta, prowadząca dom pomocy o tej samej nazwie w Jugowicach, została założona w 2005 roku. Do stworzenia jej ks. Francuiszek Głód wykorzystał swoje oszczędności oraz pomoc wielu wolontariuszy o wielkich sercach. Jak mówi założyciel Fundacji Albertówka niesie przede wszystkim pomoc bezdomnym, którzy pragną przemienić swe życie. I to jest główne zadanie. Dla nich organizowane są zajęcia resocjalizacyjne, wdrażani są w różnego rodzaju prace gospodarcze, rolne i hodowlane. Między innymi właśnie te prace, podejmowana przez bezdomnych w ramach resocjalizacji zapewniają ,,Albertówce” sprawne funkcjonowanie. Ksiądz Franciszek Głód dodaje - Wspieramy naszych podopiecznych, by mogli odnowić swoje relacje z rodziną. Każdego z bezdomnych otaczamy przyjacielską troską. Poza działalnością na rzecz bezdomnych, Fundacja zajmuje się aktywizacją seniorów i organizowaniem dla młodzieży wyjazdów wakacyjnych i zimowych. Dla starszych osób organizowane są także tygodniowe rekolekcje. Ksiądz Franciszek podsumowuje - Widzieć w wykolejonym człowieku osobę obdarzoną godnością przez samego Boga – to jest sukces. Kiedy przebywa się z bezdomnymi na co dzień, poznając historie ich życia, to z pewnością można zauważyć, że aniołami oni nie są, ale wciąż jednak są ludźmi.

Symboliczne sadzenie drzewek odbywające się w Parku Tołpy stanowiło zaledwie jedną z dwóch części Gali Finałowej Konkursu. Druga, już bez udziału mediów, odbyła się w pobliskim Domie Edyty Stein, prowadzonym przez, jakżeby inaczej, Towarzystwo im. Edyty Stein. W tej pięknie odrestaurowanej kamienicy, przed wojną należącej do wrocławskiej świętej, mieści się centrum konferencyjne, w którym to odbyła się prezentacja osób nominowanych w tegorocznej edycji Konkursu. Laureaci jak i osoby wyróżnione, otrzymały możliwość przybliżenia swojej działalności innym zebranym. Był to element całej uroczystości niezwykle istotny, gdyż choć wyróżnieni w Konkursie to osoby świetnie znane w swoich miejscowościach, społecznościach lokalnych, to w skali województwa wielokrotnie pozostają osobami anonimowymi.

          Patronaty Medialne

          Wsparcie Finansowe

 

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl