W ostatnim dniu października we wrocławskim parku im. Edyty Stein kolejne dwie niezwykłe osoby posadziły drzewka dębu oraz akacji. Już od 7 lat dolnośląscy społecznicy są w ten symboliczny, ale bardzo wymowny sposób nagradzani w ramach konkursu organizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych „Akcja Akacja, Akcja Dąb”.
Tegoroczni laureaci uzupełniają coraz dłuższą listę szczególnie „aktywnych” nazwisk z naszego województwa, (a nawet jeszcze dalej jak pokazuje m.in. ostatnie rozstrzygniecie konkursu). Luise Traeger oraz Stanisław Miazga, tegoroczni laureaci konkursu przede wszystkim znaleźli uznanie wśród lokalnej społeczności. To od lat stanowi jedno z najważniejszych kryteriów dla komisji konkursowej dokonującej wyboru „Najaktywniejszych”.
Luise Traeger z Goerlitz jest jedną z tych osób, które dbają o naszą zbiorową pamięć i pomagają zachować wspomnienia również o bolesnych kartach historii młodszym pokoleniom. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen, podejmuje działania na rzecz zachowania pamięci o jeńcach wojennych Stalagu VII A (po wojnie teren obozu znalazł się po polskiej stronie). W ramach działalności stowarzyszenia m.in. corocznie organizowany jest koncert upamiętniający wykonanie na terenie Stalagu prapremiery „Kwartetu na Koniec Czasu” Oliviera Messiaena. Laureatka jest inicjatorką międzynarodowego workcampu dla młodzieży, w ramach którego porządkują teren obozu oraz przylegającego do niego cmentarza radzieckich jeńców wojennych.
Aktywnie działa z młodzieżą z pogranicza polsko – niemieckiego – czeskiego, zachęcając ich do udziału w projektach o charakterze muzycznym (festiwal „Muzyka uczy latać”), teatralnym (festiwal „Via Regia”), naukowym (w kontekście historycznym), jak i kształtującym postawy obywatelskie -tutaj należy choćby wspomnieć o finale projektu „Europa nur mit uns” organizowanego przez Niemiecko – Francuski Instytut w Ludwigsburgu, do którego zaangażowała w tym roku Młodzieżową Radę Miasta ze Zgorzelca. Luise Traeger podejmuje szereg inicjatyw, mających na celu integrację polsko-niemieckich środowisk młodzieżowych. Promuje młode lokalne zespoły muzyczne z Polski w Niemczech i niemieckie w Polsce. Zachęca do poznawania historii i języka swoich sąsiadów zza Nysy – niezależnie po której stronie mostu się znajduje. Prywatnie zaś jest niezwykle otwartą i aktywną osobą, dla której najważniejsze w życiu jest to by być fair wobec każdego, z kim się spotyka. - tak została opisana laureatka, przy nominacji do tytułu.
Stanisław Miazga pochodzi i działa w jednym z niewielkich dolnośląskich miast – Dzierżoniowie. Jest przedsiębiorcą budowlanym, jednocześnie od lat głęboko zaangażowanym w działalność społeczną swojego powiatu. Jego działalność jest bardzo wysoka ceniona przez lokalną społeczność. Znalazło to wyraz m.in. w ubiegłym roku, kiedy Gazeta Wrocławska, głosami swoich czytelników przyznała mu tytuł Dobroczyńcy Roku 2011 doceniając zaangażowanie i chęć pomocy drugiemu człowiekowi.
Działalność pana Miazgi nie skupia się wokół jednego problemu, obszaru, lecz wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi. Wspiera indywidualne osoby potrzebujące, organizacje pozarządowe, sportowców, osoby niepełnosprawne a także instytucje n.in. dom dziecka, szkoły , kuratorium. Jest inicjatorem renowacji wielu zabytków. Od wielu lat wspomaga finansowo instytucje m.in. służby i samorządy w ramach projektów poprawiających bezpieczeństwo ludzi np. projekt „Razem Bezpieczniej”, który był realizowany w latach 2008-2012. Jest zaangażowany w akcję prowadzoną przez TVP Wrocław pt. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dzięki m.in. jego wsparciu przeprowadzono bezpłatne szkolenia z udzielania pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (łącznie przeszkolono 3.600 osób). Dzięki jego wsparciu zorganizowano również wiele inicjatyw lokalnych w różnych zakresach. Udało się poprawić infrastrukturę lokalową dla niepełnosprawnych dzieci (przez nieodpłatny remont łazienek, schodów), wyremontowano sale sportowe i wiele siedzib stowarzyszeń. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany przez lokalne samorządy oraz organizacje pozarządowe - to słowa urzędniczki ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, która zgłosiła nominację Najaktywniejszego Dolnoślązaka.
Aktywni nie działają w społecznej próżni – wręcz przeciwnie, są katalizatorem pozytywnych działań w swoim otoczeniu i sprawiają, że ono podąża za nimi.
Cieszy nas niesłabnąca popularność konkursu. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wśród osób zamieszkujących nasze województwo są też tacy, którzy bezinteresownie zmieniają nasz świat na lepszy. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy poznać i nagrodzić takie osoby drzewkiem Akacji i Dębu. W ten sposób już od siedmiu lat budujemy we Wrocławiu alejkę wybitnych Dolnoślązaków, doceniając ich wysiłek i wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Chcielibyśmy już dziś zaprosić na kolejną edycję konkursu w 2013 roku. – mówi Jakub Walburg Koordynator Konkursu.
O tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki i Niezwykłego Dolnoślązaka walczyło w tym roku przeszło 50 osób. Oprócz wymienionych laureatów komisja konkursowa zdecydowała się również przyznać wyróżnienia. Wśród Pań wyróżniono: Elżbietę Maćkowską, Marzenę Czarnecką, Joannę Strychacz, Renatę Jasińską, Martę Chmielewską, natomiast wśród Panów wyróżniono: Jana Sykałę, Leszka Kopcia, Bogdana Grygorowicza, Józefa Pawłowskiego, Józefa Pleśniaka, Bogusława Gałkę.
Laureatom oraz wszystkim osobom które zostały nominowane oraz wyróżnione serdecznie gratulujemy!
Autorka: Dominika Chylińska