W dniach 18 – 20 września 2014 roku przedstawiciele dwóch sieci współpracy – ze Strzelina i Oławy w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" (OWES) uczestniczyli w wizycie studyjnej w Koninie, podczas której mogli zobaczyć, jak funkcjonują tamtejsze organizacje pozarządowe oraz jak wygląda ich współpraca z miastem.
Wizyta studyjna w Koninie – to trzeba zobaczyć samemu!
Byliśmy w Koninie! I polecamy odwiedzenie miasta, oraz działających w nim organizacji pozarządowych każdemu, kto chce zobaczyć jak może wyglądać współpraca lokalnego samorządu z NGO i każdemu, kto jest zainteresowany tematyką wspierania i usamodzielniania osób niepełnosprawnych. O Koninie nie ma co pisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy! Dlatego poniżej przedstawiamy wszystkie instytucje, które odwiedziliśmy. Polecamy, naprawdę warto.
Centrum Organizacji Pozarządowych (COP, http://www.konin.pl/), wydział Urzędu Miasta Konina, warto zobaczyć jak przestrzenie urzędu mogą być dostosowane do potrzeb lokalnych NGO i wszystkich aktywnych grup mieszkańców. COP jest miejscem pracy i spotkań lokalnych organizacji. Centrum jest czynne zgodnie z potrzebami, często do godzin wieczornych.
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej (http://www.podajdalej.org.pl), wspiera intensywnie osoby niepełnosprawne, a także aktywizuje wokół siebie ludzi do działania. W ramach fundacji działa Centrum Wolontariatu, Doradcy Pierwszego Kontaktu, Aktywna Rehabilitacja i Kluby Ucznia. Warto również zobaczyć te dwa filmiki:
Projekt Akademia Życia, czyli sześciomiesięczny pobyt w konińskich mieszkaniach terningowych. Ważne dla osób do 25 r.ż. poruszających się na wózkach, które chcą się usamodzilnić i uniezależnić od pomocy innych oraz zdobyć kwalifikacje zawodowe (http://www.podajdalej.org.pl/pl/mid-menu/akademia-zycia.html).
Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży Otwarcie (http://www.otwarcie.pl/), miejsce edukacji, integracji i dobrego nastroju dla każdego. Dla osób w różnym wieku, sprawnych i niepełnosprawnych. Bardzo bogata oferta zajęć. Otrzymaliśmy tam najlepszą lekcję Zumby.
Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej (http://www.kowes.spoldzielnie.org/), udziela wsparcia w zakładaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw społecznych, wspiera finansowo. KOWES jest kopalnią wiedzy o przedsiębiorstwach społecznych, działających w regionie i poza nim.
Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel (http://www.blueshostel.pl), nie można być w Koninie i tam nie nocować! Super profesjonalna obsługa, piękne pokoje i doskonałe sąsiedztwo.
Spółdzielnia socjalna Spectrum (https://www.facebook.com/kksspektrum), prowadzi przedszkole dla dzieci z autyzmem Pinokio (https://www.facebook.com/pages/Przedszkole). Każde dziecko ma swojego opiekuna, każdy rodzic ma wsparcie. Dla rodziców organizowane są spotkania edukacyjne. Jedyne takie przedszkole! W nim również pracują dorosłe osoby z autyzmem. Spółdzielnia prowadzi także salę zabaw dla dzieci Słoneczko.
Spółdzielnia Socjalna Sport i Rehabilitacja (http://www.sportirehabilitacja.pl/), prowadzi sklep medyczny ze sprzetem rehabilitacyjnym, ortopedycznym oraz ze środkami pomocniczymi. Spółdzielnia świadczy również usługi transportowe. Misją spółdzielni jest poprawa komfortu codziennego funkcjonowania osób o obniżonej sprawności ruchowej. Spółdzielnia została powołana do życia przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej i Stowarzyszenie sportowe Mustang.