Akcja Akacja, Akcja Dąb w tym roku już po raz siódmy

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych w tym roku będzie organizowała już siódmy finał konkursu "Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy". Od połowy września zacznie się rekrutacja uczestniczek i uczestników, a 17 października 2012 zwycięscy symbolicznie posadzą drzewko Akacji i Dębu w Parku im. Edyty Stein (dawny Park S. Tołpy).

Więcej informacji pojawi się już wkrótce na stronie www.dfopwww.hb.pl (aktualności oraz w zakładce działania - Akcja Akcja, Akcja Dąb).

Zapraszamy do lektury artykuły przypominającego idee konkursu, który ukazał się na portalu dolnyslask.ngo.pl, a także na wroclaw.ngo.pl:

Już po raz siódmy Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na konkurs o tytuł „Niezwykłej Dolnoślązaczki, Niezwykłego Dolnoślązaka”. Ideą konkursu „Akcja Akacja, Akcja Dąb – Niezwykli Dolnoślązacy 2012” jest wyróżnienie pełnych inwencji kobiet i mężczyzn, którzy zmieniają nasz świat na lepsze. Osób, które działają w sposób wyjątkowy na rzecz innych i swojego otoczenia.

Konkurs ma już długą historię. Na początku istniał pod nazwą „Akcja Akacja”, w którym nagradzane były tylko kobiety i był organizowany przez Fundację „Partners”: 

Warto wspomnieć – mówi Jakub Walburg – że konkurs miał wtedy zasięg ogólnopolski, a my odpowiadaliśmy jedynie za finał dolnośląski. W momencie, kiedy Fundacja „Partners” zaprzestała organizacji „Akcji Akacja”, zdecydowaliśmy, że będziemy już na własną rękę kontynuować ją w naszym regionie i dalej nagradzać wyjątkowe kobiety. Z czasem do Akacji dołączył Dąb, ponieważ dostawaliśmy liczne zapytania i prośby, dlaczego nie nagradzamy również Panów. W ten sposób od 2010 roku konkurs przybrał nazwę „Akcja Akacja, Akcja Dąb”.

Nagrodą dla niezwykłych Dolnoślązaków jest symboliczne zasadzenie drzewek dębu i akacji w znanym i uczęszczanym miejscu we Wrocławiu. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska rośnie osiem takich drzewek (konkurs organizowany jest od 2006 roku). Na początku drzewka były sadzone w parku Słowackiego, a od 2010 roku akacje i dęby zdobią park Stanisława Tołpy. Sama nagroda jest symbolem wkładu zasłużonych Dolnoślązaków w rozwój środowisk lokalnych Dolnego Śląska. Dlaczego akacja, dlaczego dąb?

- W Starożytnym Egipcie akacja symbolizowała dawanie nowego życia, dlatego też w przypadku tej inicjatywy akacja symbolizuje również rozkrzewianie się idei, odradzanie. Wybrana została jako symbol docenienia wysiłku i promująca uczestnictwo kobiet w życiu publicznym. W Polsce przyjęło się, że dąb symbolizuje siłę, szlachetność i mądrość, dlatego też wybraliśmy go na patrona wyjątkowych Dolnoślązaków – mówi Walburg.

Konkurs skierowany jest do lokalnych liderów, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy swoją postawą i działaniami promują otwartość i tolerancję, działają w sposób innowacyjny, inspirują i angażują do działania, a ich działalność ma charakter społeczny.

Każdy, kto zna osobę, która spełnia podane warunki, może zgłosić kandydata lub kandydatkę do konkursu listownie, mailowo lub faksem wypełniając formularz zgłoszeniowy, w którym należy krótko opisać, dlaczego zgłaszana osoba zasługuje na zwycięstwo w konkursie „Akcja Akacja i Akcja Dąb”. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od połowy września.

Organizatorem konkursu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która zrzesza i reprezentuje 121 organizacji pozarządowych. Zwycięzców wybierze komisja złożona z władz DFOP, laureatów poprzednich edycji, patronów honorowych i medialnych oraz specjalni goście.

Celem konkursu jest pokazanie mieszkańcom Dolnego Śląska, że praca społeczna jest również doceniana oraz nagradzana.

autor: Piotr Szafraniec (red. wroclaw.ngo.pl)

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl